جراحی پلک

جراحی پلک یکی از رایج ترین جراحی های زیبایی است که می تواند ظاهر طبیعی تر و جذاب تری به چشمان ببخشد. دکتر امیر علیزاده متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی در انجام جراحی های پلک، چشم و مجاورت چشم می تواند نتایج طبیعی و دلپذیری را برای شما به ارمغان بیاورد. عمل جراحی پلک همچنین باعث می شود پلک ها شکل زیبا تر و جذاب تری پیدا کنند، پلک های وابسته یا افتاده درمان می شود و چشمان شما بازتر به نظر می رسند و نگاه شما جذاب تر می شود و رضایت از ظاهر باعث افزایش اعتماد به نفس شما خواهد شد.

دکتر امیر علیزاده متخصص جراحی پلک و یکی از بهترین جراحان پلک در تهران با ارائه بهترین و پیشرفته ترین تکنیک های جراحی چشم، بهترین نتایج زیبایی را برای انواع پلک ها از جمله پلک های وابسته، افتاده، پلک سوم و سایر مشکلات جراحی پلک فراهم می کند.

بلفاروپلاستی یک عمل جراحی است که باعث کاهش افتادگی پلک‌ های تحتانی و بهبود افتادگی پلک ‌های بالایی می‌شود. بلفاروپلاستی اغلب نیاز به برداشتن پوست اضافی، ماهیچه و بافت چربی زیرین دارد، اما گاهی اوقات می ‌توان بافت‌ها را به جای برداشتن، تغییر مکان داد. بلفاروپلاستی در درجه اول یک عمل زیبایی است، اما روشی موثر برای بهبود بینایی در بیمارانی است که افتادگی پلک‌های بالایی آن‌ها مانع دید آن‌ها می‌شود

مزایای جراحی پلک چیست؟

جراحی پلک با حذف چربی، سیاهی زیر چشم یا چروک های پنجه کلاغی یا سایر چین و چروک های صورت را از بین نمی برد. سایر تکنیک ‌های جراحی پلک که از تغییر موضع چربی یا لیفت گونه استفاده می‌ کنند می‌توانند سیاهی دور چشم را بهبود بخشند. جراحی پلک را می‌توان همراه با سایر روش‌های جراحی صورت، مانند لایه‌ برداری با لیزر یا لیفت ابرو و پیشانی انجام داد.

بهترین کاندید برای جراحی پلک ، افراد بالای 30 سال هستند که در وضعیت خوبی از سلامتی هستند و هیچ بیماری چشمی دیگری ندارند.

چرا به جراحی پلک نیاز پیدا می‌شود؟

 

جراحی پلک چطور انجام می‌شود؟

جراحی پلک یک عمل جراحی است که با ایجاد برش‌هایی در امتداد چین‌های بیرونی پلک انجام می‌شود. این عمل معمولاً بین 1 تا 3 ساعت زمان می‌برد. در اینجا، جراح یک برش بروی سطح پلک ایجاد کرده و چربی آن را برمی‌دارد. سپس، جراح با استفاده از یک منقبض کننده (retractor) کوچک بافت اضافی را کنار می‌زند تا بتواند جراحی را با سرعت و بدون هیچ مانعی انجام بدهد.

جراح، برای اینکه بافت سطح داخلی پلک بروی تخم چشم باقی بماند، از یک بخیه استفاده می‌کند. برای نگه‌داشتن چربی پلک هم از پنس (Forceps) و هموستات استفاده می‌شود. سپس چربی با استفاده از قیچی جراحی بریده می‌شود. برخی از جراحان با استفاده از لیزر دی اکسید کربن (CO2) سطح پوست را بازسازی کرده و هرگونه چروک باقیمانده در ناحیه پلک و ابرو را تا حد ممکن رفع می‌کنند تا عمل نتیجه بهتر و دقیق‌تری داشته باشد. نتیجه جراحی پلک به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

  • شرایط پوست
  • سن بیمار
  • فرسودگی و ساییدگی سطح پلک‌ها
  • وضعیت کلی بافت‌های اطراف چشم‌ ها

بهبودی از جراحی پلک چقدر طول می‌کشد؟

سرعت و میزان بهبودی از جراحی پلک به شرایط بیمار بستگی دارد. به علاوه، یکی از دغدغه‌های اصلی بیماران در مورد دوره بهبودی از این عمل این است که صورت و چشم‌ها همیشه جلوی دید بوده و نمی‌توان آن‌ها را پنهان کرد و به خاطر همین در دید بودن، هر کسی که بیمار را می‌بیند تمام مدت به دنبال نشانه‌ای از بهبودی یا تغییر در چهره او می‌گردد، که این می‌تواند باعث شود بیمار احساس کند که دوره بهبودی‌اش بیش از حد طولانی شده است. البته، در ابتدا ورم زیادی در صورت دیده می‌شود، اما این وضعیت خیلی زود تغییر می‌کند.

تغییر رنگ پلک‌ها در چند روز اولیه بعد از بلفاروپلاستی، موضوعی عادی است. دلیل اصلی این تغییر رنگ این است که پوست پلک‌ها نازک بوده و برای همین، جمع شدن فقط چند قطره خون در آن باعث می‌شود که آن ناحیه کبود به نظر برسد. به همین دلیل است که جراح از بیماران خود می‌خواهد که در صورت استفاده از داروهای رقیق کننده خون، چند روز قبل از جراحی مصرف آن‌ها را متوقف کنند. بی‌حسی و خارش بعد از جراحی پلک هم عوارض شایعی هستند. تمام فرایند بهبودی از عمل جراحی پلک یک تا دو هفته طول کشیده و نتیجه درمان را می‌توان بعد از حدود 5 تا 6 هفته مشاهده کرد.

جراحی پلک چه عوارضی می‌تواند داشته باشد؟

جراحی پلک هم مثل هر جراحی دیگری می‌تواند با ریسک‌ها و عوارضی همراه باشد. پس بیمار حتماً قبل از عمل باید با جراح در مورد عوارض احتمالی آن صحبت کند تا بتواند تصمیم آگاهانه‌ای در مورد درمان خود بگیرد. برخی از شایع‌ترین عوارضی که ممکن است بعد از جراحی پلک بروز کنند (که البته فقط درصد خیلی کمی از بیماران دچار آن‌ها می‌شوند) عبارتند از:

جراحی پلک چه عوارضی می‌تواند داشته باشد؟

جراحی پلک هم مثل هر جراحی دیگری می‌تواند با ریسک‌ها و عوارضی همراه باشد. پس بیمار حتماً قبل از عمل باید با جراح در مورد عوارض احتمالی آن صحبت کند تا بتواند تصمیم آگاهانه‌ای در مورد درمان خود بگیرد. برخی از شایع‌ترین عوارضی که ممکن است بعد از جراحی پلک بروز کنند (که البته فقط درصد خیلی کمی از بیماران دچار آن‌ها می‌شوند) عبارتند از:

هماتوم

هماتوم عبارت است از تجمع خون در زیر پوست. این حالت می‌تواند بعد از جراحی پلک در اطراف چشم اتفاق بیفتد، هر چند که، ریسک بروز آن فقط حدود 1% است. به علاوه، جراح می‌تواند هماتوم را با استفاده از یک سرنگ یا از طریق یک برش کوچک، آن خون را تخلیه کند و اکثر بیماران به خوبی و بدون هرگونه عوارض بیشتری بهبود می‌یابند.

نامتقارن شدن چشم‌ها

از آنجا که صورت انسان‌ها متقارن نیست، یک نامتقارنی جزئی بعد از جراحی پلک‌ طبیعی بوده و معمولاً قابل قبول است. اما نامتقارنی‌های شدیدتری هم ممکن است بروز کند که می‌تواند نتیجه عدم توجه به افتادگی یکی از ابروها، برداشتن نامتقارن بافت در عمل لیفت پلک یا بهبود غیرطبیعی باشد که معمولاً منجر به نامتقارنی‌های آزار دهنده می‌شوند. در صورت بروز نامتقارنی‌‌های شدید، غالباً می‌توان آن‌ها را با یک عمل روتوش (touch-up) اصلاح کرد.

سندرم خشکی چشم

گاهی اوقات عمل جراحی پلک می‌تواند باعث خشکی شدید و دردناک چشم در بیماران شود، خصوصاً اگر بیمار قبل از عمل به سندرم خشکی چشم مبتلا بوده باشد (چنین بیمارانی، غالباً در مقایسه با بیمارانی که قبل از عمل مبتلا به خشکی چشم نبوده‌اند، دوره خیلی طولانی‌تری از ناراحتی را تجربه می‌کنند). معمولاً سندرم خشکی چشم را می‌توان با قطره‌های اشک مصنوعی درمان کرد، اما اگر درد شدید بوده یا از بین نرفت، باید با جراح یا چشم پزشک در این مورد صحبت کرد.

ریزش اشک

ریزش اشک هم یکی دیگر از عوارض شایع در روزهای اول بعد از جراحی پلک است. بالا بردن پلک می‌تواند باعث شود که پلک‌های بیمار موقع پلک زدن به طور کامل بسته نشود، یا حتی موقع خواب، چشم باز بماند، که در نتیجه، چشم‌ها با تولید زیاد اشک به این حالت واکنش نشان می‌دهند. خوشبختانه، این وضعیت معمولاً موقتی بوده و بعد از چند ماه خودبخود به طور کامل رفع می‌شود. عموماً، این مشکل هم با قطره‌های اشک مصنوعی رفع می‌شود؛ البته گاهی اوقات در کنار قطره، از ماساژ دیجیتال هم استفاده می‌شود. در موارد نادری هم ممکن است برای حل مشکل باز ماندن چشم، به جراحی اصلاحی نیاز پیدا شود.

عفونت

عفونت بعد از جراحی پلک بسیار نادر بوده (به طوریکه در تنها 2 تا 9% از بیماران رخ می‌دهد) با این حال امکان بروز آن وجود دارد. اگر بعد از جراحی دچار قرمزی، ورم و درد شدید، با جراحتان تماس بگیرید؛ در اکثر موارد یک دوره مصرف آنتی‌بیوتیک‌ عفونت را رفع می‌کند.

ایجاد اِسکار بیش از حد

ایجاد اسکار (یا جای زخم) هم یکی دیگر از عوارض شایع جراحی زیبایی پلک است. اگرچه هرگونه برشی بروی پوست باعث ایجاد اسکار می‌شود، اما بعضی از این اسکارها بیشتر از سایرین به چشم می‌آیند. بعد از جراحی پلک، و موقعی که بخیه‌ها برداشته شدند، به محل برش کرم رفع اسکار یا ویتامین E بمالید تا جای زخم عملتان کمتر شود. اما اگر اسکار خیلی ضخیمی شکل بگیرد، پزشک از یک ژل اسکار قوی (تجویزی) برای جای زخمتان استفاده خواهد کرد.

اکثر بیماران این ژل را ترجیح داده و از نتیجه کار آن رضایت دارند. در مواردی که اسکار شدید است، عمل برداشتن اسکار انجام می‌شود، البته اکثر پزشکان ترجیح می‌دهند شش ماه و حتی یک سال بعد از جراحی اولیه صبر کنند و ببینند وضعیت پوست بیمار بعد از التیام کامل چطور است و اگر باز هم نیاز بود، جراحی رفع اسکار را انجام می‌دهند.

تاری دید

بیمار ممکن است بعد از جراحی دچار تاری دید شود. خصوصاً، طی چند روز اولیه بعد از جراحی پلک امکان دارد که کمی اختلال بینایی بروز کند. در برخی موارد هم بیماران بعد از جراحی پلک، پلک پایین دچار دوبینی می‌شوند. البته، این عوارض معمولاً کوتاه مدت بوده و خودبخود اصلاح می‌شوند.

بسته نشدن کامل پلک‌ها

گاهی اوقات بعد از عمل پلک بالا، پلک‌های بیمار کاملاً بسته نمی‌شوند که در اصطلاح پزشکی به آن لاگوفتالموس گفته می‌شود. این مشکل، وقتی در ابتدای دوره بهبودی رخ بدهد، معمولاً طی حدود یک سال خودبخود رفع می‌شود. بسته شدن کامل پلک‌ها اهمیت زیادی برای بهداشت و سلامت چشم دارد. بنابراین، انجام اقدامات حفاظتی دیگری مثل حفظ رطوبت چشم‌ها با استفاده از قطره‌ها و پمادهای مناسب، و استفاده از چشم‌بند هنگام خواب و غیره، برای کنترل این عارضه ضروری خواهد بود. اگر بسته نشدن کامل پلک‌ها باعث مشکلاتی شود، بیمار باید تحت جراحی بازسازی (ترمیم) پلک قرار بگیرید.

افتادگی پلک‌های پایین بعد از بلفاروپلاستی پایین

پلک‌های پایین، در حالت عادی، برخلاف جهت جاذبه تا حدودی به صورت عمودی قرار می‌گیرند، که برای این کار به تکیه‌گاه کافی نیاز دارند. عوامل بسیاری در صاف باقی ماندن پلک‌های پایین نقش دارند از جمله سن، تروما، جراحی و وضعیت ژنتیکی شخص. گاهی اوقات هم بیماران بعد از جراحی پلک دچار عارضه‌ای به نام اکتروپیون می‌شوند که عبارت است از پایین کشیده شدن پلک پایین از جای طبیعی‌اش بروی تخم چشم. در خیلی از موارد، این عارضه موقتی بوده و با رفع پف‌کردگی چشم آن‌ هم از بین می‌رود. اگر هم چنین نشد، بیمار باید برای کشیده و محکم شدن پلکش تحت اعمال جراحی دیگر قرار بگیرد.

 

اقدامات احتیاطی بعد از جراحی پلک

بهبودی از جراحی پلک معمولاً حدود دو هفته طول می‌کشد. خیلی مهم است که بیمار قبل از جراحی، علاوه بر صحبت درباره چگونگی انجام عمل در مورد طول دوره بهبودی هم از جراح سؤال کند. جراحی در بخشی از صورت انجام می‌شود که کاملاً جلوی دید است و برای همین بیماران مایل‌اند که هرچه زودتر بهبود پیدا کنند. علاوه، روی زخم‌های پلک می‌بایست پماد چرب کننده مالیده شود تا رطوبت سطح پلک حفظ شده و ناراحتی هنگام پلک زدن کم شود. برای کاهش ورم از کمپرس‌های سرد و برای خشکی چشم از قطره‌های چشمی استفاده می‌شود.

توصیه می‌شود که بعد از عمل، بیمار از انجام فعالیت‌هایی که به چشم فشار می‌آورند خودداری کند. این فعالیت‌ها عبارتند از استفاده از لنزهای تماسی، تماشای تلویزیون، مطالعه و استفاده از رایانه یا سایر وسایلی که چشم را خسته می‌کنند. بسته به سرعت بهبودی بیمار، بخیه‌ها معمولاً بین دو تا هفت روز برداشته می‌شوند. توصیه می‌شود که بیماران تا چند هفته بعد از جراحی از عینک دودی استفاده کنند تا آفتاب باعث سوزش چشم‌هایشان نشود. توصیه دیگر این است که بیماران تا چند هفته بعد از جراحی زیاد چرت بزنند تا چشم‌ها وقت کافی برای بهبودی داشته باشند. دوباره تأکید می‌کنیم که بعد از جراحی، برای اینکه بهترین نتیجه به دست بیاید، باید از وارد آوردن هرگونه فشاری به چشم‌ها خودداری شود.

جراحی پلک یک جراحی جزئی است؛ اما از آنجا که چشم‌ها ظریف‌ترین ارگان‌های بدن هستند می‌بایست به شدت مراقب بود تا از بروز هرگونه عوارض بیشتری جلوگیری شود. بیماران باید در مورد اقدامات احتیاطی که می‌بایست بعد از عمل انجام دهند به طور کامل با جراح خود صحبت کرده و اگر هرگونه دارویی مصرف می‌کنند آن را به جراح اطلاع بدهند تا عوارض احتمالی ناشی تداخلات دارویی بررسی شود.

در صورت تمایل می‌توانید جهت دریافت وقت مشاوره رایگان با دکتر محمد امیر علیزاده، که از متخصصین در حوزه‌های جراحی فک و صورت و زیبایی با جدیدترین متدهای جراحی برای ارایه خدمات زیبایی می‌باشند، از طریق شماره‌های واتس اپ و تلگرام با ما همراه باشید.

همچنین جهت مشاهده نمونه جراحی های بیشتر کلیک کنید.